Full Of English

Aziz Sancar Hayatı İngilizce ve Türkçe

Aziz Sancar, 2015’te Nobel Kimya ödülünü kazanan bilim insanıdır. Bu yazımızda Aziz Sancar‘ın hayatı İngilizce ve Türkçe olarak anlatılmıştır.

Aziz Sancar

Aziz Sancar’ın Hayatı

Aziz Sancar 8 Eylül 1946 tarihinde Mardin’de doğdu. 7 kardeşi vardı. Babası bir çiftçiydi. Aziz Sancar‘ın ana dili Arapça’dır. Fakat o Türktür ve her defasında bunu söyler. İlkokulu ve liseyi Mardin’de tamamladı.

1963’te İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne başladı. 1971 yılında tıp fakültesinden mezun oldu. Mezun olduktan sonra eğitim almak için Amerika’ya gitti. Daha sonra kendi memleketi olan Mardin Savur’da iki yıl doktor olarak çalıştı.

Daha sonra Teksas Üniversitesi’nde doktora yaptı. Doktora konusu Moleküler Biyolojiydi. Aziz Sancar 2015’te Nobel Kimya Ödülü’nü almıştır.

Aziz Sancar, Biyokimya profesörü olan Gwen Boles Sancar’la evlidir.

Aziz Sancar’s Life

Aziz Sancar was born in Mardin on 8th September 1946. He had 7 siblings (brothers and sisters). His father was a farmer. Aziz Sancar’s native language is Arabic. But he is Turkish and says always he is Turkish. He has finished primary school and high school in Mardin.

He started Istanbul University School of Medicine in 1963. He graduated from Medical Faculty in 1971. He went to the USA to study after his graduation. Then he worked as a doctor in Mardin Savur which is his hometown, for two years.

He studied for doctorate at Texas University. His doktorate subject was molecular biology. Aziz Sancar received the Nobel Prize in Chemistry in 2015.

Aziz Sancar is married to Gwen Boles Sancar who is a professor of biochemistry.

When was Aziz Sancar born?

He was born on 8th September 1946.

How many brothers and sisters does Aziz Sancar have?

He has 7 brothers and sisters.

Which university did Aziz Sancar graduate from?

He graduated from Istanbul University School of Medicine.

When did Aziz Sancar receive Nobel Prize in Chemistry?

He received the Nobel Prize in Chemistry in 2015.

Sitemizde Atatürk, Barış Manço, Kemal Sunal gibi kişilerin hayatlarını İngilizce ve Türkçe olarak okuyabilirsiniz.

Exit mobile version