Full Of English

Barış Manço’nun Hayatı İngilizce ve Türkçe

The Life of Barış Manço

Barış Manço was born on 2nd January 1943. His mother’s name was Rikkat and his father’s name was Hakkı. His mother was a singer. And Barış Manço was interested in music like his mother. At first, he studied at Galatasaray High School.

He put together a band named “Kafadarlar” and then another one “Harmoniler” with his friends. Then he went on his education at Şişli Terakki High School.

He put together a band named “Kaygısızlar” with Fuat Güner and Mazhar Alanson in 1970. He got married to Lale Manço in 1978. He had two children named Doğukan and Batıkan. Barış Manço died in 1st January 1999.

Barış Manço’nun Hayatı

Barış Manço 2 Ocak 1943’te doğdu. Annesinin adı Rikkat, babasının adı Hakkı’ydı. Annesi şarkıcıydı. Ve Barış Manço’nun annesi gibi müziğe ilgisi vardı. İlk başta, Galatasaray Lisesi’nde eğitim gördü.

Arkadaşlarıyla “Kafadarlar” ve daha sonra “Harmoniler” isimli müzik gruplarını kurdu. Daha sonra eğitimine Şişli Terakki Lisesi’nde devam etti.

1970 yılında Fuat Güner ve Mazhar Alanson ile birlikte “Kaygısızlar” isimli bir müzik grubu kurdu. 1978’de Lale Manço ile evlendi. İsimleri Doğukan ve Batıkan olan 2 çocukları oldu. Barış Manço 1 Ocak 1999’da vefat etti.

Barış Manço Nereli?

Barış Manço Kadıköy Moda’da dünyaya geldi.

Where is Barış Manço from?

Barış Manço was born in Kadıköy Moda.

Exit mobile version