Full Of English

Kemal Sunal’ın Hayatı İngilizce ve Türkçe

The Life Of Kemal Sunal

Kemal Sunal was born in Malatya on 11th November 1944. His father’s name is Mustafa and his mother’s name is Saime. Kemal Sunal has two brothers whose names are Cemal and Cengiz. Kemal Sunal studied in Mimar Sinan Primary School and then Vefa High School. Then he went on his education in the department of journalism in Marmara University.

Kemal Sunal’s philosophy teacher Belkıs Balkır in Vefa High School introduced him to Müşfik Kenter. And this was a milestone in his life. Kemal Sunal acted in 82 films in his life.

Kemal Sunal had fear of flying. But he took the plane to go to Trabzon for the film Balalayka. He had a heart attack on the plane. Unfortunately, he died on 3rd July 2000.

Kemal Sunal’ın Hayatı

Kemal Sunal 11 Kasım 1944’te Malatya’da doğdu. Babasının adı Mustafa ve annesinin adı Saime’dir. Kemal Sunal’ın isimleri Cemal ve Cengiz olan iki erkek kardeşi vardır. Kemal Sunal, Mimar Sinan İlkokulu’nda ve daha sonra Vefa Lisesi’nde eğitim gördü. Daha sonra eğitimine Marmara Üniversitesi Gazetecilik Bölümünde devam etti.

Kemal Sunal’ın Vefa Lisesi’ndeki Felsefe Öğretmeni Belkıs Balkır onu Müşfik Kenter ile tanıştırdı. Ve bu onun hayatının dönüm noktasıydı. Kemal Sunal hayatı boyunca 82 filmde rol aldı.

Kemal Sunal’ın uçak korkusu vardı. Ama Balalayka filmi için Trabzon’a gitmek için uçağa bindi. Uçakta kalp krizi geçirdi. Maalesef 3 Temmuz 2000’de hayatını kaybetti.

Diğer İngilizce konularına göz atmak ister misiniz? If Clauses veya Relative Clauses konularına göz atabilirsiniz.

Exit mobile version